Bezpečnostní pásy jsou nejúčinnější do rychlosti 50 km/h. Pokud použijeme airbagy bez bezpečnostních pásů, zvýšíme si tím akorát negativní následky nehody.

Účinnost pásů snižuje také skutečnost, kdy spolucestující na zadních sedadlech nejsou připoutáni. Ti mohou být při nárazu vymrštěni a zranit osoby sedící před nimi, i když ty připoutané jsou.

Organizace BESIP tvrdí, že nepoužívání pásů na předním sedadle zvyšuje úmrtí 6 krát mimo obec. V obci pak 8 krát. Dvě třetiny lidí by mohli přežít dopravní nehodu, pokud by se připoutali.

Bezpečnostní pásy podceňují také těhotné ženy. Bojí se, že by mohly při nehodě ublížit plodu a protože pro ně nejsou pohodlné. Poškození plodu ale prokázáno nikdy nebylo. Pás se používá tak, že se horní popruh vede přes hruď mezi prsa a spodní popruh co nejníže pod břichem. Matka má tak až třikrát vyšší šanci, že nehodu přežije ona i dítě.
Častá zranění při jízdě bez pásů:
  • Mozkolebeční zranění - náraz na volant nebo čelní sklo (v 50 km/h je tento náraz jako pád ze 3. poschodí)
  • Zlomeniny žeber, pánve, vnitřní krvácení, poškození orgánů - tyto poranění vznikají v důsledku nárazu hrudníkem na volant
  • Šok je typický jev, jenž tyto zranění doprovází a ještě je zhoršuje

Fyzikální fakta:
  • Prudkým bržděním vozidlo sice rychle zastaví, ale pasažéři se pohybují dál, a to původní rychlostí vozidla, dokud je nezastaví náraz do čelního skla nebo volantu
  • Pokud prudce zabrzdíte v rychlosti 50 km/h, hmotnost vašeho těla se může zvýšit až šedesátinásobně
  • Hmotnost 90-ti kilového člověka se při takovém nárazu zvýší až na 5,4 tuny
  • Člověk o hmotnosti 50 kg zvýší při nárazu svou hmotnost na 3 tuny

Představa některých řidičů o tom, že stihnou zareagovat např. tím, že uchopí volant a zbrzdí tak náraz je naprosto nesmyslná. Pod touto váhou se ruce lehce zlomí.

Jak se správně připoutat

Připoutání trvá pouhých pár sekund, a ty mohou ovlivnit celý váš život.

1. Připněte si pás tak, aby spodní popruh seděl přesně na vašich bocích

2. Zkontrolujte, zda horní popruh jde přes vaše ramena a hruď, ne přes krk

3. Přesvědčte se, zda vám nevede pod pažemi

4. Podívejte se také, zda nemáte pod pásy ostré nebo tvrdé předměty, mohly by probodnout nějakou část těla

Jak přepravovat děti

Děti je nutné přepravovat vždy v autosedačce, která velikostí odpovídá věku dítěte. Jejich účel je podobný jako účel bezpečnostních pásů - zabránit při nehodě vymrštění dítěte a zadržet ho v sedačce.

Nejnebezpečnější způsoby přepravy dítěte:
  • v náručí
  • nepřipoutané na kterémkoli sedadle
  • bezpečnostní pás a airbag na předním sedadle
  • dítě stojící na zadním sedadle mezi sedadly předními

Skupiny podle věku a hmotnosti dítěte
  • Hmotnost do 10 kg, věk 6 - 8 měsíců - skupina 0
  • Hmotnost 9 - 18 kg, věk 9 měsíců - 4 roky - skupina 1
  • Hmotnost 9 - 25 kg, věk 4 - 7 let - skupina 2
* * *
Jak se asi budete cítit, když si hlavou rozbijete přední okno a hrudníkem ohnete volant?
Bezpecnosti pasy